Promocja!

Wytyczne – Zalecenia projektowania, dostaw, montażu, odbiorów i eksploatacji instalacji mikrogeneratorów PV instalowanych prosumentom

Pierwotna cena wynosiła: 500,00 zł.Aktualna cena wynosi: 0,00 zł.

Niniejsze opracowanie ma na celu wskazanie typowych przyczyn problemów pojawiających się w instalacjach PV, a jednocześnie proponuje sposoby przeciwdziałania opisanym wyżej skutkom błędów w ich realizacji.

SKU: WPSRF-001/2024 Kategoria:

Opis

Rynek PV w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, ale niestety doświadczenia pokazują, że nie jest to jeszcze rynek w pełni profesjonalny. Brak wcześniejszych doświadczeń zarówno projektantów, jak i wykonawców mikroinstalacji PV (do 50 kWp), przekłada się na ogromną ilość błędów, które mogą skutkować (w najlepszym razie) obniżeniem wydajności energetycznej mikrogeneratora (widocznej po kilku miesiącach, lub niestety po kilku latach jego pracy), niedostateczną generacją energii, a w skrajnym przypadku pożarem lub/i uszczerbkiem na zdrowiu użytkowników zamontowanej instalacji. To jest dla nas wszystkich oczywiste, pytanie co z tym zrobić.

Istnieje w branży przekonanie, że instalacje PV są proste i łatwe w montażu, ponieważ w wielu krajach zostały już wykonane w milionach sztuk. O ile to ostatnie to prawda, o tyle należy powiedzieć wprost, że przygotowanie techniczne i doświadczenie monterów i projektantów w tym zakresie w Polsce jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Odpowiedzialny jest za to, z jednej strony, bardzo wczesny i niedopracowany system szkolenia projektantów i instalatorów PV (uprawnienia UDT PV można otrzymać po Uniwersytecie Rolniczym, bez choćby jednego dnia praktyki) z drugiej zaś brak kontroli wykonanych mikroinstalacji. Powoduje to liczne problemy, o różnych konsekwencjach – od prostych reklamacji (w przypadku nie działającej poprawnie instalacji lub instalacji nie przynoszącej spodziewanych efektów), do konieczności zapłaty odszkodowania za zniszczenia, w szczególności spowodowane np. wskutek pożaru. Jako biegły sądowy w tym zakresie, mam poważne wątpliwości, czy sytuacja ta będzie się z czasem polepszała – czy też niestety pogorszała i coraz częściej spory na tym tle będą wymagały interwencji wymiaru sprawiedliwości. Niestety to ostatnie może – i już ma bardzo zły wpływ wizerunkowy na branżę. Ważne jest, aby wśród firm, które będą miały takie problemy nie znalazła się Wasza firma i niedopuszczenie oraz przeciwdziałanie takim sytuacjom jest głównym celem tego dokumentu.

Niniejsze opracowanie ma na celu wskazanie typowych przyczyn problemów pojawiających się w instalacjach PV, a jednocześnie proponuje sposoby przeciwdziałania opisanym wyżej skutkom błędów w ich realizacji. Nie można traktować tego opracowania jako pełny katalog możliwych zaleceń i zagrożeń, opracowanie powinno być raczej traktowane jako pierwsza wersja wytycznych dla tego typu instalacji (mikronstalacji), a nie podręcznik gwarantujący bezproblemowość działania instalacji PV. Jeżeli niektóre z opisanych tu zaleceń wydadzą się zbyt banalne lub oczywiste, to nie zmienia to postaci rzeczy, że powinny tu zostać wyartykułowane, właśnie jako podstawa dobrych praktyk. Zwróćcie proszę uwagą na słowniczek pojęć na końcu opracowania – ważny byśmy mówili jednym językiem. Zgodnie z polską normą PN-HD 60364-7-712 [1] podstawowym generatorem energii elektrycznej ze światła słonecznego jest MODUŁ fotowoltaiczny – natomiast panel PV to połączone ze sobą dwa lub więcej modułów. Jak już pewnie zauważyliście w kartach katalogowych, profesjonaliści nie mają problemu z rozróżnieniem tych dwóch pojęć
(dziennikarze stosują je zamiennie).

Może spodoba się również…